fbpx
jak zrobic newsletter

LISTA MAILINGOWA - dlaczego trzeba ją zbierać?

Czy wiesz dlaczego ważne jest zbieranie adresów mailowych swoich potencjalnych klientów / partnerów?

Podobnie, jak posiadanie własnej strony www, mając swoją listę mailingową:

  • jesteś w stanie uniezależnić się od social mediów,
  • możesz stworzyć swoją społeczność, która będzie do Ciebie wracać,
  • możesz sprzedawać usługi / produkty w sposób automatyczny.

Czy jeśli masz biznes online, musisz być też na Facebooku, Instagramie, Tik Toku? 

Odpowiedź jest jedna: Tak!

Jest jednak ‘ALE’.

Media społecznościowe nie powinny być Twoim jedynym źródłem klientów – buduj swoją społeczność, nie tylko na funpage czy grupach.

Dlaczego?

Często mówię o przypadkach przedsiębiorców i osób, których biznes był oparty głównie na Facebooku i Instagramie, i których historię powodują ciarki u niektórych z nas. Współpracuję z influencerką, która z dnia na dzień straciła dostęp do swojego IG.

Tak po prostu. Bez powodu (może powód był, ktoś bardzo miły ją blokował lub zgłaszał do systemu, tego nie wiemy.. ). Fakt faktem, że musiała od zera budować wszystko. I z nia na dzień przestała zarabiać, bo wszyscy jej followersi … zniknęli.

Wyobrażasz sobie coś takiego?

Co jeszcze jest ważne:

  • FB/IG/etc. mogą z dnia na dzień uciąć Ci zasięgi, zabrać dostęp, zablokować, bez podawania przyczynu, bo to jest ich biznes.
  • Twoi followersi, Twoje posty, Twoje grupy – nie są Twoje. One są Facebooka, IG, etc. Pamiętaj o tym, że lista znajomych to nie jest Twoje aktywo, które możesz wykorzystać.

Może się nawet zdarzyć, że FB będzie chciał byśmy mu płacili za możliwość korzystania.

Sposób komunikacji

 

Bardzo trudno jest prowadzić grupową komunikację na mediach społecznościowych.

Dlaczego?

Bo Twoje posty docierają do średnio 2-3% Twojej społeczności.

Nie dopuść do sytuacji, że nie będziesz mieć kontroli nad swoimi fanami.

Stwórz swoją własną listę mailingową.

Co to takiego?

To lista osób, które na Twojej stronie www zostawią Ci swój adres mailowy (i możliwie inne dane, jeśli o nie poprosisz)

Lista mailingowa to Twoje żywe aktywo, które możesz zawsze wykorzystać. Jak? Będę o tym pisac na blogu, także śledź mnie 🙂

Jedno jest pewne.

Będę zawsze namawiała do etycznego i nienachalnego wykorzystania swojej listy mailingowej. Nie wysyłasz newseltterów codziennie, nie w każdym próbujesz coś sprzedać. Jeśli tak będziesz działać, osoby zapisane będą usuwać się masowo z listy, a tego nie chcesz

Buduj swoją społeczność – możesz to robić na social mediach, ale też w mailingach. W każdej wiadomości którą wysyłasz do swojej społeczności zadajesz proste pytanie – będzie duży procent osób, które odpowiedzą i będą chciały uczestniczyć w konwersacji

MASZ WPŁYW

Dzięki temu, że masz swoją listę mailingową masz realny wpływ na to do kogo Twoja wiadomość, Twój newseltter dociera.

Nie masz wpływu na to czy ona zostanie odczytana, czy ktoś ją przeczyta czy kliknie w link, ale na to, że trafi na skrzynkę mailową danej osoby – tak.

W momencie kiedy publikujesz na tablicy FB, grupie, funpage – nie masz wpływu na to czy dane medium społecznościowe pokażę Twój wpis. I komu go pokaże? Może wyskoczyć dwóm osobomo, a może 30-u, może 500. Nie masz wpływu na to jak zachowa się dany algorytm.

Zachęcam Cię, aby komunikaty, jakie wysyłasz do swojej listy mailingowej były bardzo spersonalizowane.

Możesz dywersyfikować ofertę, wysyłać do części osób inną wiadomość, niż do pozostałych grup; możesz listę mailingową dzielić na segmenty i ustawić je wg przez Ciebie ustalonych wytycznych.

MAŁA PODPOWIEDŹ ODE MNIE

Listę mailingową możesz budować na wiele sposobów. Na blogu znajdziesz artykuły w tym temacie. Tutaj chcę Ci podposiwedzieć jeden ze sposobów

W swoich grupach FB/ na swojej tablicy Fanpage – wrzucać co kilka dni post o tym, aby wszyscy fani weszli na Twoją stronę i pobrali darmową wartość – e-book, planer, darmowy kurs i tym samym zapiszą się na newsletter. Możesz nawet wysyłac taką wiadomośc powitalną do wszystkich nowych znajomych.

W ten sposób zaczniesz przenosić ludzi z mediów społecznościowych na listę mailingową.

CO TY NA TO?

Jeśli ten post jest dla Ciebie wartościowy i pomocny, będę wdzięczna za udostępnienie go w Twoich social mediach.